2002 – Manewry WOPR

3-5 maja 2002r. Grupa Ratownictwa Medycznego została zaproszona przez WOPR do współudziału w III Manewrach Ratowniczych.

 

Do zadań GRM PCK należało odebranie osób poszkodowanych z łodzi WOPRu, a następnie przygotowanie tych osób do transportu do szpitala. Poszkodowanych ewakuowano z pomocą sekcji Ratownictwa Wysokościowego Straży Pożarnej z kładki. Kładka symulowała wysoką kamienicę, a całe manewry miały za zadanie przygotowanie ratowników WOPR do udziału w akcji ratowniczej podczas powodzi.

Oprócz przećwiczenia odbierania na pokład łodzi ewakuowanych z wysokości ludzi, w czasie manewrów woprowcy uczyli się pływać łodziami w wąskich przesmykach, śluzach i kanałach.

Po porannych ćwiczeniach grupa WOPR z Chodzieży zaprezentowała sposób ratowania osoby tonącej. Policja Wodna pokazała metodę ratowania tonacego przez specjalnie szkolonego psa. Niestety pies nie miał najmniejszej ochoty ratować policjanta, który udawał tonącego — miejmy nadzieję że tylko dlatego, że wiedział, iż jego przewodnik potrafi dobrze pływać.

W niedzielę w ostatni dzień manewrów na Odrze odbyły się wyścigi łodzi motorowych oraz skuterów. Zawodnicy do pokonania mieli slalom, później odbyła się próba szybkościowa. Najmocniejszą łodzią była lodź sudeckiego oddziału WOPR z Wałbrzycha, moc jej silnika to 200KM

^