2002 – VIII Przystanek Woodstock, Żary

Jedenastu ratowników Grupy Ratownictwa Medycznego PCK „Wrocław” po raz szósty pomagało w zabezpieczeniu medyczny VIII Przystanku Woodstock 2002 w Żarach zorganizowanego przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

We współpracy z NZOZ Pogotowia Ratunkowego „Igła” z Lublina zespół lekarzy, ratowników medycznych i ratowników PCK z Wrocławia stworzył szpital polowy za sceną główną oraz punkt pomocy medycznej na „Helu” (przy małej scenie). Wspólnie z załogą „Igły” Nasi ratownicy obsadzili jedną z dwóch karetek wypadkowych, którymi poszkodowani byli transportowani do szpitali z Żarach. We współpracy z Grupami GOPR, Nasi lekarze i ratownicy wyjeżdżali czterokołowcami wyposażonymi na wezwania ratowników Pokojowego Patrolu, PCK na pole namiotowe i do Drabika (peron polowy PKP). TRX wyposażone w specjalne przyczepy okazały się bardzo przydatne w transporcie poszkodowanych do szpitala polowego. Czasami Nasi lekarze wyjeżdżali na czterokołowcach bez przyczep, po to by szybciej dotrzeć do poszkodowanych i do czasu przyjazdu ambulansu.

W szpitalu polowym lekarze i ratownicy Naszej Grupy udzielali pomocy rannym osobom, których przyprowadzali ratownicy Pokojowego Patrolu, PCK lub też byli przywożeni przez zespoły GOPR.

Podczas pięciu dni obecności w Żarach, nasi ratownicy udzieli pomocy wielu osobom. Do najczęstszych przypadków należały, urazy narządów ruchu (skręcenia), skaleczenia (od puszek konserw), zatrucia pokarmowe i alkoholowe, zasłabnięcia, zachorowania i ataki powstałe na skutek nie zażywania leków, a także bóle głowy.

DZIEŃ 1 – 31 lipca 2002, środa

Pierwszy zespół pięciu ratowników GRM PCK „Wrocław” wyjechał ze stolicy Dolnego Śląska o 17, na miejscu imprezy w Żarach byliśmy o godzinie 19. W ciągu kilkunastu pierwszych minut z prośbą o pomoc do Naszych ratowników zgłosiło się 6 osób. Były to na drobne skaleczenia i bóle głowy. W niespełna 30 minut po przyjeździe, przygotowaliśmy punkt pierwszej pomocy w namiocie ustawionym przez firmę Paramedica i byliśmy przygotowani do udzielania pomocy. Szubko nawiązaliśmy kontakt z organizatorem, od którego otrzymaliśmy środki łączności. Nawiązaliśmy współprace z zespołem karetki szpitala wojskowego opracowaliśmy grafik dyżurów. Późnym wieczorem przyjechał GOPR i pozostałe Grupy Ratownicze PCK.

DZIEŃ 2 – 1 sierpnia 2002, czwartek

Koło południa do Żar przyjechał drugi zespół Naszych lekarzy i ratowników. Działania rozpoczęliśmy od ustawienia dwóch dużych namiotów. Do jednego wprowadziła się ekipa 105 Szpitala Wojskowego z Żar, w drugim stworzono nasze ambulatorium z dwoma stanowiskami. Żołnierze pożyczyli nam i rozłożyli dwa namiot z przeznaczeniem na „salę chorych” dla 14 pacjentów oraz namioty socjalne dla Naszych ratowników. Po południu do Żar przyjechały dwie karetki NZOZ „Igła” z Lublina. Nasi wodzowie poszli na naradę.

Podczas narady ustalono, że ratownicy Naszej Grupy zajmą się ratowaniem zdrowia w Szpitalu Polowym oraz udzielaniem pomocy medycznej na „Helu” wspólnie z ratownikami Grupy Ratownictwa PCK z Żar. Jednocześnie Nasi ratownicy, obsadzą jedną karetkę „Igły” oraz wspólnie z goprowcami będą jeździć do wezwań ratowników Pokojowego Patrolu i PCK na pole. Oprócz naszego szpitala, za sceną główna działało ambulatorium szpitala miejskiego i wojskowego z Żar. Gdy nasi wodzowie się naradzali, ratownicy pomagali uczestnikom imprezy. Przez całą noc pełniliśmy dyżur, a wiele się działo.

DZIEŃ 3 – 2 sierpnia 2002, piątek

Dzień oficjalnego rozpoczęcia Przystanku Woodstock, pierwsze koncerty, pierwsze imprezy, blisko 200 tysięcy uczestników koncertu. Na prośbę organizatora, po południu obsadziliśmy personelem i sprzętem punkt pomocy medycznej na „Helu” tam poznaliśmy ratowników GR PCK „Żary” i rozpoczęliśmy owocną współpracę. W trzech wojskowych namiotach przygotowaliśmy dwa stanowiska ambulatoryjne i „salę chorych” dla 10 osób. Minęła 72 godzina Naszej obecności w Żarach. Wspaniała muzyka, niepowtarzalna atmosfera i te emanujące zewsząd hasła MIŁOŚĆ – PRZYJAŹN – MUZYKA. Niektórzy z nas po raz pierwszy zeszli z warty i mogli się przespać.

DZIEŃ 4 – 3 sierpnia 2002, sobota

Drugi, a zarazem ostatni dzień oficjalnego trwania Przystanku Woodstock. Od samego rana ze sceny dobiegały dźwięki muzyki. Piękna słoneczna pogoda, bezchmurne niebo na polu blisko 300 tyś ludzi. Od samego rana strażacy polewali woda uczestników imprezy. Dzień zaczął się spokojnie, ale ratowników czekał ciężki wieczór, za to bardzo spokojna noc. O 2 w nocy, VIII Przystanek Woodstock 2002 przeszedł do historii. Filharmonia Wrocławska zagrała Bolero, potem wspaniały pokaz fajerwerków i ciąg dalszy pożegnalnego koncertu. Koncert się skończył ratownicy mogli odpocząć.

DZIEŃ 5 – 4 sierpnia 2002, niedziela

Uczestnicy imprezy zaczęli się pakować i wracać do swoich domów. My też powoli przygotowywaliśmy się do wyjazdu. W niedzielę rano zwinęliśmy punkt na „Helu”. Nie mogliśmy się już całkiem spakować do wyjazdu, ponieważ, zaczęli do nas przychodzić ludzie, którzy podczas szampańskiej imprezy ulegli drobnym kontuzjom, najczęściej były to skręcenia kostki. Część naszej ekipy około 16 udała się w drogę powrotna do Wrocławia. Trzy osoby i trochę sprzętu zostały w Żarach. Wieczorem organizatorzy zaprosili wszystkich na pieczone kiełbaski. Była okazja, żeby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.

Gdy wybiła północ, nadszedł czas żeby się pożegnać i zakończyć wspaniale spędzone pięć dni. Następnego dnia część z nas musiała iść do pracy. Pożegnaliśmy się gorąco ze wszystkim i ruszyliśmy w powrotną drogę.

Mamy nadzieję, że spotkamy się na następnym IX Przystanku Woodstock 2003 w Żarach.

Text: Łukasz Telus

^