2020.10.07 – ćwiczenia taktyczno-bojowe RENEGADE/SAREX-20

Dzisiaj na podstawie rozkazu operacyjnego Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych zostaliśmy zadysponowani do ćwiczeń taktyczno-bojowych RENEGADE/SAREX-20, które odbywają się właśnie na terenie całego kraju.Epizod realizowany na Dolnym Śląsku zakładał wypadek statku powietrznego na terenie Karkonoszy, w wyniku którego doszło do rozbicia samolotu z ok 40 poszkodowanymi o zbocze górskie.Nasza jednostka wspólnie z GOPR Karkonosze została zadysponowana do udzielania pomocy bezpośrednio w miejscu zdarzenia oraz przygotowywania 40 poszkodowanych do ewakuacji drogą powietrzną.Z uwagi na trudny teren dotarcie realizowaliśmy etapami, gdzie ostatnia faza obejmowała dojazd samochodami terenowymi na szczyt Góry Wołowej, a następnie piesze dotarcie z całym sprzętem do miejsca zdarzenia.

W zakresie ewakuacji powietrznej został uruchomiony śmigłowiec W-3 Sokół Wojska Polskiego oraz policyjny Black Hawk.Dziękujemy kolegom z GOPR Karkonosze za doskonała współpracę i możliwość wymiany doświadczeń.

To były dla nas cenne ćwiczenia w wielu wymiarach, ale najważniejszym z nich jest możliwość zgrania się różnych służb i formacji.W ćwiczenia zaangażowane były m.in. siły i środki z:

– Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwań i Ratownictwa- Centrum Operacji Powietrznych
– Wojsko Polskie
– Policja
– Państwowa Straż Pożarna w Jeleniej Górze
– Karkonoska Grupa GOPR
– GRM PCK Wrocław
– Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
– WCZK Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego
– Szpitalne Oddziały Ratunkowe w rejonie ćwiczeń

^