Ćwiczenia grup ochotniczych na poligonie Pstrąże

W dniach 13-14 listopada 2009 na terenie poligonowym Pstrąże odbyły się ćwiczenia dolnośląskich jednostek ratownictwa ochotniczego. W ćwiczeniach brała Harcerska Grupa Ratownicza „Starówka” z Wrocławia, Dolnośląska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z Siechnic, JRS OSP Wrocław oraz GRM PCK „Wrocław” (12 osób).

Ćwiczenia miały na celu doskonalenie technik prowadzenia działań ratowniczo-poszukiwawczych na terenie zawaliskowym. Epizody obejmowały m.in. przeszukiwanie obiektów wielokondygnacyjnych, dotarcie do poszkodowanych na terenie gruzowiskowym, wydobywanie ich z trudnodostępnych miejsc, doskonalenie technik poruszania się i ewakuacji poszkodowanych w trudnym terenie oraz współpracę z psami ratowniczymi.

Dzięki uczestniczeniu kilku różnych podmiotów ratowniczych mieliśmy również możliwość wymiany doświadczeń oraz wspólnej pracy, co pozwala na wypracowanie jednolitych technik i metod pracy przy poszkodowanych.

Ćwiczenia te są kolejnym elementem wpisującym się w doskonalenie ratowników GRM PCK „Wrocław” w zakresie działań bezpośrednio na miejscu zdarzenia w przypadku katastrof budowlanych o rozległym charakterze.

Serdecznie dziękujemy HGR „Starówka” za przygotowanie ćwiczeń.

^