Ćwiczenia poszukiwawczo-ratownicze GRM: Prochowice

W dniach 1-3 czerwca GRM Ratownicy GRM szkolili się z zakresu technik poszukiwawczo-ratowniczych na terenie fabryki Animex w Prochowicach. Założeniem wyjazdu szkoleniowego Grupy było doskonalenie metod przeszukiwania nieznanych i skomplikowanych obiektów oraz wydobywania i ewakuacji poszkodowanych w trudnych, nietypowych warunkach.

 

Przykład ćwiczeń pod Poltegorem oraz ubiegłorocznej katastrofy w Katowicach pokazał, że Grupa może w każdej chwili zostać zadysponowana do działania w trudnym i niebezpiecznym terenie, wymagających niekonwencjonalnego podejścia do każdego przypadku. Z tego też względu zorganizowaliśmy wyjazdowe szkolenie z działań poszukiwawczo-ratowniczych. Teren opuszczonej fabryki Animex w Prochowicach idealnie nadaje się do tego typu działań – 13 ha powierzchni obiektu, wielokondygnacyjne budynki obfitujące w ciasne, nieoświetlone i trudno dostępne miejsca, dodatkowo z poszkodowanymi w różnym stanie, stanowiły dla Ratowników duże wyzwanie i prawdziwy sprawdzian umiejętności. Obrazu dopełniały zakłócenia łączności spowodowane konstrukcją budynków oraz zaplanowane (i nieplanowane) pozorowane wypadki z większą liczbą poszkodowanych.

Ćwiczenia w Prochowicach były ponadto doskonałym sprawdzianem dla części nowego wyposażenia Grupy: kompletu nowych kasków Petzl Vertex, noszy podbierakowych, plecakowych zestawów tlenowych i latarek-szperaczy.
W tym momencie Grupa dysponuje czterema deskami ortopedycznymi, czterema plecakowymi zestawami tlenowymi, trzema parami noszy podbierających i kompletnym zestawem oświetlenia ręcznego (szperacze) i osobistego (czołówki) dla patroli ratowniczych. W łączności radiowej z centrum dowodzenia Grupa była w stanie systematycznie przeszukać zaplanowany teren działań oraz zabezpieczyć i bezpiecznie ewakuować poszkodowanych.

Dziękujemy spółce Animex za udostępnienie terenu fabryki na potrzeby ćwiczeń oraz Prochowickiemu Ośrodkowi Kultury i Sportu za użyczenie miejsca na nocleg dla Ratowników i pozorantów. Dziękujemy szczególnie Pani Burmistrz za osobiste zaangażowanie i udzielone Grupie wsparcie. Mamy nadzieję, że te ćwiczenia staną się początkiem długiej i owocnej współpracy.


^