Ćwiczenia taktyczno-bojowe PSP w zakładach LG Electronics

We wtorek 10.11.2009 na terenie zakładów produkcyjnych LG Electronics w Biskupicach Podgórnych k.Wrocławia rozegrały się ćwiczenia taktyczno-bojowe zorganizowane przez Komendę Miejską PSP. Na mocy podpisanego wcześniej porozumienia, wzięła w nich udział nasza Grupa, jako jednostka wspierająca Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy.

W myśl scenariusza o godz. 10.01 ochrona Zakładu Produkcji Lodówek LG ELECTRONICS Wrocław S.A. przekazała do Miejskiego Stanowiska Kierowania PSP we Wrocławiu informację o pożarze w pomieszczeniu biurowym. najprawdopodobniej pożar powstał w wyniku podpalenia obiektu. Rozpoczęto ewakuację pracowników, a na miejsce zadysponowano pierwsze jednostki Straży Pożarnej. Z racji możliwej dużej ilości poszkodowanych, w stan gotowości postawiono także zespół GRM PCK ’Wrocław’, z poleceniem rozwinięcia polowego punktu medycznego w miejscu zdarzenia.

Po przybyciu na miejsce, ratownicy GRM dostali polecenie ewakuowania dwóch pracowników, którzy ulegli obrażeniom podczas ucieczki z płonącego budynku. Kierujący Działaniami ratunkowymi zadysponował na miejsce śmigłowiec LPR, jednak z powodu złych warunków pogodowych przelot śmigłowca okazał się niemożliwy. Poszkodowanych przejął zatem zespół Pogotowia Ratunkowego z podstacji Gniechowice.

W dalszym toku działań kierujący akcją zadysponował zespół medyczny GRM do przejęcia poszkodowanego, wyniesionego przez strażaków ze strefy zadymionej.

O godz. 10:32 Kierujący Działaniami Ratunkowymi uzyskał informację o rozszczelnieniu cysterny z cyklopentanem, spowodowanym przez nieznanego sprawcę. Na miejsce zadysponowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego PSP „Wrocław-3”. Równocześnie Komenda Miejska Policji, powiadomiona o możliwym działaniu przestępczym, wysłała na miejsce patrol interwencyjny oraz pododdział antyterrorystyczny.

O godz. 10:37 do MSK wpłynęła informacja o podpaleniu magazynów komponentów oraz o rozpoczęciu ewakuacji pracowników hali produkcji telewizorów. Kierujący akcją zgłosił zapotrzebowanie na kolejne plutony gaśnicze. Z racji rozległego zagrożenia, na miejsce zadysponowano także kompanię gaśniczą wojewódzkiego odwodu operacyjnego „Kąty”.

Ogółem w ćwiczeniach uczestniczyły:
- 24 samochody PSP i OSP,
- Pogotowie ratunkowe
- Patrol interwencyjny Policji
- grupa antyterorystyczna
- patrol ratowniczy GRM PCK ’Wrocław’ z polowym punktem medycznym.

^