Pielgrzymka Benedykta XVI do Polski

W dniach 25-28.05.2006 Polska przeżywała pielgrzymkę papieża Benedykta XVI. Do zabezpieczenia medycznego pierwszego etapu wizyty Papieża została zaproszona również nasza Grupa. Koordynująca całość Warszawska Grupa Ratownictwa PCK zaprosiła, oprócz członków GRM PCK „Wrocław”, także ratowników PCK z Konina, Kielc, Koszalina i Łomży – łącznie ok. 80 osób.

Zadaniem Ratowników PCK było zabezpieczenie głównej mszy papieskiej na Placu Piłsudskiego oraz tras przejazdu Papieża na terenie miasta. Ratownicy pracowali w 4-osobowych patrolach, wyposażonych w apteczki plecakowe oraz deski ortopedyczne. Rola ratowników polegała udzielaniu pomocy w miejscu zdarzenia, a w przypadku osób ciężej poszkodowanych na bezpiecznej ewakuacji do szpitali polowych.

Członkowie naszej Grupy zabezpieczali sektory położone w bezpośredniej bliskości strefy „zero” (sektor dla ważnych dostojników państwowych i kościelnych oraz okolice zakrystii papieskiej, za ołtarzem), sektor dla prasy i reporterów telewizyjnych oraz sektory, w których gromadzili się wierni.

Trudne warunki pogodowe, w jakich przyszło nam pracować, rekompensował ustawiony na terenie Uniwersytetu Warszawskiego namiot pneumatyczny z zapleczem socjalnym dla Ratowników (miejscem na rozłożenie łóżek polowych, rozstawienie stołów itp.). Namiot ten służył jako miejsce odpoczynku dla patroli schodzących z placu.

Dziękujemy za współpracę Grupom PCK z Warszawy, Łomży, Koszalina, Konina i Kielc. Organizatorom (WGR PCK) dziękujemy za przygotowanie zaplecza socjalno-bytowego, zarówno w namiocie, jak i na miejscu wypoczynku przed akcją. Obecnemu na miejscu akcji przedstawicielowi Zarządu Głównego dziękujemy za wsparcie naszych działań w postaci miłego słowa oraz baloników z logo PCK.

Mamy nadzieję, że zdobyte doświadczenie pozwoli wszystkim wyciągnąć stosowne wnioski i będzie procentować w przyszłości.

^