Tropiciel – rozwiązanie zadania

Zgodnie z obietnicą – odtajniamy co kryły poszczególne skrzyneczki na naszym punkcie zadaniowym w ramach 18 Tropiciela.
Zachęcamy do zapoznania się. Poznajcie, co to było, to co opisywaliście oraz poznajcie, co za przedmioty trafiły się Waszym Kolegom

DSC_0057

B.I.G. – Bone Injection Gun – zestaw do wkłucia doszpikowego. Używany w sytuacjach, gdy utrudnione lub niemożliwe jest uzyskanie dostępu dożylnego, u pacjentów w stanie zagrożenia życia. W chwili nakłucia, np. kości piszczelowej, istnieje możliwość podania leków i płynów leczniczych bezpośrednio do jamy szpikowej.

 

 

RURKA LT
Rurka LT ( Laryngeal Tube ) – zwana „rurką krtaniową” – oprócz intubacji, jest to jedna z alternatyw utrzymania drożności dróg oddechowych u osób poszkodowanych, którzy przestali oddychać lub ich oddech jest niewydolny.
Według Was był to przyrząd na pewno dla dorosłych, albo do inkubacji.

 

 

 

opatrunek A
Opatrunek osobisty – typ A – będący często na wyposażeniu służb mundurowych. Składa się z bandaża i dwóch tamponów chłonnych, z których jeden jest ruchomy. Przeznaczony do zaopatrywania najczęściej ran postrzałowych, gdzie jeden z tamponów mocuje się na ranę wlotową, drugi zaś na wylotową.

 

 

pulsoksymtr
Pulsoksymetr – służy do określenia wysycenia tlenem krwi. Czujnik na końcu przewodu zakłada się najczęściej na palec poszkodowanego, a dzięki falom światła czerwonego urządzenie w sposób nieinwazyjny, ocenia procent zawartości tlenu w krwi tętniczej (tzw. saturacja). Prawidłowe wysycenie tlenem krwi powinno sięgać w granicach 95-99%. Dodatkowo pokazuje również puls, czyli częstotliwość „uderzeń” serca w ciągu jednej minuty.

 

 

ssak ręczny
Ssak ręczny – jest to narzędzie, dzięki któremu można usunąć z jamy ustnej lub jamy nosowej poszkodowanego, zalegającą wydzielinę /treść pokarmową, a tym samym udrożnić drogi oddechowe. Składa się z ręcznej pompki tworzącej podczas pracy podciśnienie, zbiornika na treść i końcówek ssących, które dopasowujemy w zależności od rodzaju wydzieliny.

 

 

DSC_0059
Szczękorozwieracz – jak sama nazwa wskazuje, służy do oddalenia od siebie kości szczęki i żuchwy poprzez wkręcanie ostrej końcówki między zęby poszkodowanego. Używany w sytuacjach , kiedy występuje szczękościsk, a otwarcie jamy ustnej jest niezbędne, by odessać wydzieliny lub wprowadzić np. rurkę intubacyjną, czy poznaną rurkę krtaniową i utrzymać drożne drogi oddechowe.
Według Was był to np. przedmiot mocujący stanowisko wysokościowe, przyrząd do tracheotomii.

 

 

DSC_0065
Szyna próżniowa – służy do unieruchamiania kończyn. Występuje w wielu rozmiarach, a nawet w postaci dużego materaca, w który może zmieścić się cały poszkodowany. Składa się pompki ssącej oraz szyny wypełnionej granulatem. Po jej założeniu, odsysamy powietrze. Granulat twardnieje, a szyna idealnie dopasowuje się do kształtu kończyny.
Według Was był to np. mały ponton 🙂

^