Tropiciel

Cześć 🙂

Miło nam, że tak pilnie przygotowujecie się do Tropiciela! Zapraszamy Was zatem do zapoznania się kilkoma informacjami, które powinny Wam się przydać w zadaniu przygotowanym przez naszą Grupę. Oby nigdy nie przydały Wam się one w praktyce!

Bowiem, w myśl zasady „przezorny zawsze ubezpieczony”, ruszając na trekking warto wiedzieć o kilku rzeczach.

Przygotowując się do dłuższej wędrówki każdy myśli o bagażu, jaki musi ze sobą zabrać. Powstaje nam zazwyczaj długa lista różnych przedmiotów, które wydają się niezbędne. Następnie staramy się je upakować do plecaka i często okazuje się, że brakuje nam miejsca lub po prostu bagaż staje się zbyt ciężki i musimy z niektórych elementów zrezygnować. Lepiej więc, żeby nasz wybór był dobrze przemyślany.

W tym tekście zajmiemy się krótką analizą urazów i sytuacji, które mogą nas spotkać podczas długiej wędrówki czy jazdy na rowerze. Następnie omówimy przykładowe sposoby udzielenia pierwszej pomocy. Ostatecznie powstanie nam lista niezbędnych rzeczy, które powinny się znaleźć w apteczce wędrowca i z których nigdy nie powinniście rezygnować ruszając w trasę.

DSC04690

 

Wyczerpanie

Zanim wybierzemy się w trasę liczącą kilkadziesiąt kilometrów, należy ocenić swoje możliwości (jeżeli wędrujemy sami) oraz kondycję innych (jeżeli wędrujemy w grupie). Lepiej zapobiegać niż leczyć, więc starajmy się nie dopuścić do wyczerpania siebie i swoich towarzyszy. Niekiedy zdarza się, że osoba słabsza chce dorównać tempem do silniejszych osób w grupie, co jest prostą receptą na nieszczęście.

Jak rozpoznać pierwsze objawy wyczerpania? Taka osoba będzie bardzo zmęczona i senna. Kontakt z nią może być utrudniony, jej oddech i bicie serca będą znacznie przyspieszone. Przy takich objawach kontynuowanie wysiłku może prowadzić do utraty przytomności. Jeżeli chcemy jej pomóc, powinniśmy zapewnić jej odpoczynek, zapewnić ochronę przed zimnem i wiatrem oraz podać słodki napój czy czekoladę, która doda jej nieco energii.

Złamania, skręcenia, zwichnięcia

Jak powszechnie wiadomo, dobre buty (z przyczepną podeszwą i z cholewką przedłużoną za kostkę) mogą zminimalizować ryzyko urazów podczas wędrówek po górach i lasach. Kiedy jednak dojdzie do urazu, powinniśmy być w stanie pomóc sobie lub innym.

Uraz może dotyczyć stawów lub kości długich – przy stawach występują najczęściej skręcenia i zwichnięcia, przy kościach długich – złamania. Przy udzielaniu podstawowej pierwszej pomocy nie rozróżnimy skręcenia od zwichnięcia, dlatego postępowanie w obu przypadkach będzie takie samo. Jeżeli poszkodowana osoba skarży się na silny ból stawu, nasilający się przy poruszaniu, jeśli dodatkowo widzimy, że staw jest zniekształcony czy obrzęknięty – podejrzewamy w/w urazy. Chcąc pomóc, powinniśmy unieruchomić uszkodzone miejsce (staw i najbliższe mu kości, poniżej i powyżej stawu). Można do tego wykorzystać dowolny posiadany sprzęt, np. kije trekkingowe i koszulki czy bandaże. Do zmniejszenia bólu możemy użyć zimnych okładów.

Niekiedy poszkodowana osoba może skarżyć się na ból kości i mieć np. problem z ustaniem na jednej nodze. W takiej sytuacji bolącą kończynę należy obejrzeć. Rozróżniamy dwa podstawowe typy złamania – otwarte i zamknięte. Otwarte wiąże się z powstaniem rany, którą musimy najpierw opatrzyć. Najlepiej przemyć ranę, przyłożyć czystą gazę i ostrożnie zabandażować. Przy złamaniu zamkniętym najczęściej dostrzeżemy narastający obrzęk, w skrajnych przypadkach zniekształcenie kości Następnie należy unieruchomić miejsce urazu – kość długą i dwa sąsiednie stawy – aby ograniczyć ruch złamanej kończyny. W ten sposób zmniejszymy ból i nie dopuścimy do pogłębienia urazu.

Krwawienie, otarcia

Zawsze podczas długich wędrówek musimy być przygotowani na otarcia od niewygodnych butów czy skaleczenia. Sposób opatrywania zależy od intensywności krwawienia. Lekkie otarcia oraz pęcherze powinniśmy delikatnie osłonić, przyklejając plaster lub gazik i luźny bandaż. Nie przebijajmy pęcherza – stanowi on bowiem naturalną ochronę podrażnionego miejsca. Małe skaleczenia wystarczy przemyć czystą wodą i przykleić plaster opatrunkowy, który zabezpieczy przed dalszym zabrudzeniem. Przy większych ranach może być konieczne użycie czystej wody, gazy opatrunkowej i bandaża.


Obraz1Obraz2


 

 

 

 

 

 

Wychłodzenie, odmrożenia

Wybierając się na wędrówkę, należy zapoznać się z prognozą pogody oraz przygotować się na zapowiadane temperatury. Po wzmożonym wysiłku jesteśmy narażeni na wychłodzenie organizmu, które może okazać się bardzo niebezpieczne. Objawy, które powinny nas niepokoić, to: bladość, dreszcze mięśni, przyspieszony oddech czy lekkie pobudzenie. Starajmy się nie doprowadzić do pogorszenia stanu i zacznijmy ogrzewać wychłodzony organizm. Zmieńmy mokre ubranie na suche, znajdźmy ochronę przed wiatrem i zimnem – pomocna może się okazać folia NRC, która zajmuje bardzo mało miejsca i jest lekka (pamiętając zasadę – S.O.S – Srebro Odbija Słońce). Aby ogrzać poszkodowanego jego własnym ciepłem okryjmy go folią NRC kolorem złotym na zewnątrz. Podajmy wychłodzonej osobie coś ciepłego i słodkiego do picia (nie należy podawać alkoholu!) – to ogrzeje zmarzniętego od wewnątrz. Jeżeli stan takiej osoby się pogarsza, musimy wezwać pomoc medyczną.

Odsłonięte części ciała, jak dłonie, nos, szczególnie narażone są na odmrożenia. Jeżeli widzimy bladą, siną skórę i czujemy ból palców, należy taką kończynę ogrzać. W początkowym stadium może wystarczyć założenie rękawiczek i włożenie dłoni pod pachy. Jeśli widzimy zaczerwienioną skórę z pęcherzami, zakładamy delikatny opatrunek i jak najszybciej zapewniamy takiej osobie pomoc medyczną.

Użądlenie owada

W lesie czy na łące lata mnóstwo owadów, które mogą nas użądlić. Po takim zdarzeniu widoczne będą ślady ukłucia, zaczerwieniony obrzęk skóry a użądlona osoba może skarżyć się na swędzenie lub ból. Bolące miejsce należy dokładnie obejrzeć, ponieważ niektóre owady zostawiają żądło, które trzeba jak najszybciej usunąć (np. poprzez ostrożne zdrapanie, podważenie igłą lub np. kartą kredytową). Następnie obficie przemywamy miejsce ukąszenia oraz przykładamy zimny okład.

Należy upewnić się, czy poszkodowana osoba nie jest uczulona na jad owadów. Jeśli zaobserwujemy bardziej nasilone objawy, ukąszona osoba może wymagać pomocy medycznej.

Odwodnienie

Najważniejsze, co musimy mieć – woda. Podczas długotrwałej wędrówki, szczególnie w upale, musimy zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Wysiłek fizyczny powoduje utratę wody i elektrolitów, co może okazać się bardzo niebezpiecznym stanem. Objawami odwodnienia są: senność, pragnienie, suchość śluzówek, zmęczenie, w końcowej fazie także drgawki i utrata przytomności. W pierwszej pomocy staramy się uzupełnić brak płynów i zapobiegać dalszej ich utracie – podajemy poszkodowanej osobie coś do picia, pamiętając, aby piła ona powoli i małymi łykami.

Leki

Podczas wędrówki mogą nas napotkać dolegliwości takie jak ból głowy czy biegunka. Przydatne będą wtedy podstawowe leki jak Ibuprom czy węgiel aktywowany. Pamiętajmy jednak, że leki bierzemy na własny użytek i z zasady nie częstujemy nimi innych, ponieważ mogą być uczuleni na któryś składnik leku.

 

 

Analizując powyższe, chcąc ograniczyć ciężar apteczki musimy pamiętać o minimum:

plastry z opatrunkiem,

gaza opatrunkowa,

bandaż elastyczny,

folia NRC,

podstawowe leki na własny użytek,

rękawiczki lateksowe (do udzielania innym PP).

 

Na koniec życzymy Wam powodzenia na Tropicielu!

Pamiętajcie, aby dobrze spakować się na wyprawę!

Aaaaaa i nie zapomnijcie, że już w listopadzie jest nabór do Grupy Ratownictwa Medycznego – zapraszamy do zapoznania się z warunkami naboru i możliwościami rozwoju, jakie daje swoim członkom GRM.

DSC00486

 


^