Uroczystości pogrzebowe Prezydenta RP — Wrocław i Kraków

W sobotę 10.04. na lotnisku w Smoleńsku w katastrofie lotniczej zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką oraz znaczące osobistości życia społecznego i politycznego.

16-18.04. – ostatnie dni żałoby narodowej – były dla ratowników PCK zrzeszonych w GRM okresem wytężonej pracy, zgodnie z zasadami bezinteresowności, humanitaryzmu oraz zwykłej ludzkiej i obywatelskiej uczciwości i poczucia obowiązku.

 W piątek 16.04. na wrocławskim Rynku odprawiona została uroczysta msza żałobna w intencji ofiar katastrofy. Według mediów, na rynku zebrało się ok. 20tys. osób. W zabezpieczeniu medycznym, koordynowanym przez wrocławskie Pogotowie Ratunkowe, wzięły także udział: HGR, Lux-Med i 3 patrole GRM PCK „Wrocław”, dyżurujące głównie w Sukiennicach.

W dniu 18.04.2010r. Grupa Ratownictwa Medycznego PCK „WROCŁAW” zabezpieczała medycznie uczestników uroczystości pogrzebowych na krakowskich Błoniach. Szacuje się, że w tym miejscu zgromadziło się ok. 40 tys. ludzi.

Ratownicy przygotowali i uruchomili polowy punkt medyczny o godzinie 6 rano. Powierzchnia szpitala polowego wynosiła 150m kw. i obejmowała 22 łóżek, w tym 2 do intensywnych zabiegów reanimacyjnych oraz 20 obserwacyjnych. Był to główny – największy punkt medyczny zapewniający bezpieczeństwo osób zgromadzonych na Błoniach.

W skład 18-osobowej grupy wrocławskiej wchodził lekarz, ratownicy medyczni, pielęgniarki oraz ratownicy PCK. Do dyspozycji naszego punktu mieliśmy 3 ambulanse z pogotowia ratunkowego oraz 3 quady z GOPR, które były oddelegowane do zapewnienia ewakuacji poszkodowanych z całego terenu Błoni Krakowskich. W punkcie medycznym prowadzonym przez GRM PCK Wrocław odnotowano kilkanaście interwencji, głownie związanych z omdleniami. Dwa cięższe przypadki kardiologiczne odtransportowano ambulansem do szpitala. Działania zakończono o godz. 17.00.

Dzięki współdziałaniu GRM PCK „WROCŁAW” z PSP transport ratowników oraz całego sprzętu odbył się pojazdami oddelegowanymi z JRG Lubań, JRG Dzierżoniów oraz KW PSP we Wrocławiu. Jednostki dysponowało Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności. Dodatkowo do dyspozycji ratowników GRM wrocławskie Pogotowie Ratunkowe udostępniło jeden ambulans.

W zabezpieczeniu medycznym uroczystości pogrzebowych w Krakowie brało w sumie udział 7 Grup Ratownictwa PCK, które zostały zadysponowane na prośbę GR PCK Kraków w ramach wsparcia działań. Za koordynację całości działań w zakresie organizacji medyczno-ratowniczej odpowiadał członek naszej Grupy, który udał się już wcześniej w tym celu do Krakowa. Zadania zostały przydzielone w następujący sposób.

Zabezpieczenie okolic rynku:
- GR PCK Kraków – 18 osób (patrole ratownicze)
- GR PCK COR Kraków – 16 osób (patrole ratownicze)

Błonia Krakowskie:
- GR PCK Bielsko-Biała – 13 osób (patrole ratownicze),
- GR PCK Czechowice Dziedzice – 25 osoby (10 osób – dodatkowy Punkt Medyczny, 15 osoby – patrole ratownicze),
- GR PCK Opole – 8 osób (patrole ratownicze),
- GR PCK Przemyśl – 5 osób (patrole ratownicze)
- GRM PCK Wrocław – 18 osób (główny Polowy Punkt Medyczny).

Serdecznie dziękujemy za współpracę wszystkim Grupom i Służbom. Składamy również serdeczne podziękowania na ręce pracowników Małopolskiego Zarządu Okręgowego oraz Zarządu Głównego PCK, za nieustające zainteresowanie naszymi przygotowaniami do wyjazdu oraz ciągłą troskę i pomoc organizacyjną na miejscu, w zakresie daleko wykraczającym poza zwyczajowe obowiązki i godziny pracy.

Działania GRM PCK „Wrocław” w tym czasie relacjonowały: TVN24, TVP Info, TVP3 Wrocław, Radio Zet, Gazeta Wrocławska oraz lokalne portale informacyjne. Skrót doniesień medialnych oraz galerię zdjęć przedstawimy niebawem.

^