XII Przystanek Woodstock – Kostrzyn nad Odrą

Przełom lipca i sierpnia to tradycyjny już okres, w którym Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizuje Przystanek Woodstock. W tym roku po raz kolejny nasza Grupa wzięła udział w zabezpieczeniu medycznym tego wydarzenia.

Zgodnie z ustaleniami zawartymi wcześniej pomiędzy Fundacją WOŚP a Zarządem Głownym PCK, w każdym z trzech szpitali polowych na polu woodstockowym pracowała jedna Grupa Ratownictwa PCK. Ratownikom GRM PCK Wrocław przypadł w udziale szpital na Grabiku.

W skład zespołu z GRM PCK Wrocław pracującego na Przystanku Woodstock wchodziło troje lekarzy (chirurg, internista i lekarz stomatolog), ratownicy medyczni, pielęgniarka, studenci ratownictwa i ratownicy PCK – w sumie 21 osób.

W nocy ze środy na czwartek (26-27.07) zaczęliśmy wspólne dyżury ze stacjonującymi w szpitalu na Grabiku członkami Medycznego Patrolu i ratownikami GOPR (którym serdecznie dziękujemy za współpracę). Punkt medyczny działał do niedzielnego poranka (30.07).

Przez ponad trzy doby funkcjonowania szpitala zanotowano ponad 700 interwencji. Najczęstsze przypadki związane były z panującymi na Przystanku warunkami pogodowymi (udary cieplne i słoneczne), terenowymi (obtarcia i drobne rany, reakcje alergiczne na kurz, ukąszenia owadów itp.) oraz sanitarnymi (zatrucia pokarmowe itp.). Nie zabrakło też innych przypadków chorobowych. Szczęśliwie bardzo niewielki procent poszkodowanych wymagał konsultacji i specjalistycznej pomocy medycznej.

Praca na Przystanku Woodstock była dla nas wszystkich niesłychanie cennym doświadczeniem. Tego typu wydarzenia pozwalają nam dopracować organizację pracy i zarządzanie w szpitalu polowym oraz umiejętność współdziałania w grupie. Jesteśmy przekonani, że zdobyte na Woodstocku doświadczenie będzie owocowało w przyszłości.

^